Na zakupy do Istambułu

by ,

bilet lotniczyKraje Azjatyckie oraz śródziemnomorskie jak np. Turcja, Grecja, Egipt, cechują się niezwykłymi i nigdzie niespotykanymi bazarami, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Turyści lecący do Istambułu, mogą być zaskoczeni, dotychczas widzieli takie sceny jedynie w filmach. Bazary wyglądają podobnie spotykamy je na każdym kroku, nie ważne czy jesteśmy w centrum miasta czy na prawie wiejskich obrzeżach.  Większość to bazary stałe, ale są też bazary okresowe otwarte raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Najsłynniejsze, bazary o których głośno było w historii to bazary w Istambule oraz Bursie.
Kiedyś takie uliczne sklepy były codziennością i tylko tam tubylcy kupowali jedzenie oraz potrzebne do życia produkty, obecnie na ulicach bazarowych możemy spotkać przede wszystkim turystów, którzy szukają atrakcji, pamiątek, orientalnych przypraw.
Zapewne każdy z nas teraz zadaje sobie pytanie co można kupić na takich bazarach, najdokładniejszą odpowiedzią będzie – wszystko. Możemy zaopatrzyć się tu w różnego rodzaju warzywa, ryby, owoce, egzotyczne przyprawy, ubrania, pamiątki, rzeczy do użytku codziennego, taki bazar jest w sumie mniej cywilizowaną odmianą znanych z krajów zachodnich galerii handlowych. Z reguły na bazarach panuje chaos, są jednak takie, które wyspecjalizowały się w danym kierunku np. bazary książkowe.
Nieodłącznym elementem tych ulicznych sklepów jest targowanie się, w wielu krajach wręcz nie wypada nie ponegocjować ceny. Sprzedawcy często tez czyhając na niewiedzę zagranicznych turystów i celowo zawyżają ceny. Warto tutaj dodać, że sprzedając większym szacunkiem podchodzą do osób, które negocjują cenę niż do tych, które tego nie robią.
Kryty bazar (Kapali Carsi) to wizytówka Istambułu, powstał w XV wieku i do dziś jest największym na świecie bazarem. Jeśli chcemy nabyć oryginalne i unikalne  tureckie rękodzieła najlepiej kupić bilety lotnicze do Istambułu i wybrać się na wspomniany kryty bazar.
Atmosfera tego miejsca jest niepowtarzalna i orientalna, taka wyprawa do Istambułu dla Europejczyków jest bardzo egzotyczna, sprzedawcy przekrzykują się, zachwalając swoje towary, a ludzie przepychają się i targują żeby kupić jak najlepsze produkty w jak najniższej cenie.