Wódka od lat gości na stołach prawie na całym świecie, ten wysokoprocentowy napój alkoholowy, w oryginale składał się z destylatu alkoholowego i wody, najczęściej w stosunku 2:3. Te proporcje opracował Rosjanin Dmitrij Mendelejew i opisał je w swojej pracy doktorskiej „O łączeniu spirytusu z wodą”. Obecnie w wielu krajach produkuje się różne tego typu trunki, warto wspomnieć, że jednymi z lepszych są nasze krajowe, jednak jeśli chcemy spróbować prawdziwej tradycyjnej rosyjskiej wódki, warto polecieć do Moskwy. W Rosji najczęściej pije się destylaty z pszenicy, żyta i ziemniaków oraz wódki smakowe głównie z liści jabłoni i gruszy, pieprzówki i cytrynówki.
Wódka dla mieszkańców Moskwy jest częścią kultury i spożywają ją wszyscy: kobiety, mężczyźni, młodzi i starzy. Ceny tamtejszych trunków nie są wysokie i wąchają się pomiędzy 50 -150 rubli za półlitrową butelkę. Pasja i zachwyt Rosjan urosły do tego stopnia, że w Petersburgu powstało Muzeum Rosyjskiej Wódki i obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych północnej części kraju.
Wódka w tym państwie obrosła w legendę i jeśli im wierzyć, to Rosja dla tego jest prawosławna, bo Książe Włodzimierz I Wielki odrzucił islam, ponieważ muzułmanie nie mogą spożywać alkoholu.
Początkowo wódki, a raczej rozcieńczonego spirytusu, używano w czasach starożytnych jedynie do celów medycznych, do Europy wódka przywędrowała wraz z powracającymi z walk krzyżowych i tak w XII wieku powstała włoska grappa. Sama nazwa tego napoju wzięła się z łacińskiego aqua vitae, oznaczającego wodę życia, w Polsce początkowo wódka nazywana była okowita, ale ta nazwa się nie przyjęła i szybko została odrzucona.
Przez pewien czas wódkę z dodatkiem ziół sprzedawano w aptekach jako lekarstwo, jednak okazało się, że to „lekarstwo” było często spożywane w nadmiernych ilościach, przez co zamiast leczyć, tylko pogarszało stan zdrowia, dlatego zdecydowano się na jej usunięcie, a wódka ziołowa z apteki trafiła na półki sklepowe.
W całej Europie spożywa się rocznie ok. 4,7 mld litrów wódki, liderem jest tutaj oczywiście Rosja, gdyż mieszkańcy tego kraju stanowią ok. 57 % tego liczby. Dla Rosjan picie wódki to codzienność i wręcz obowiązek, w całej historii tego państwa ten wysokoprocentowy napój przewijają się bardzo często i zakorzenił się na dobre, warto wspomnieć, że wódka najlepiej smakuje w Rosji i żeby poczuć tą przyjemność trzeba kupić bilety lotnicze do Moskwy, odwiedzić największego oraz najbardziej cenionego producenta – firmę Crystal, gdzie zobaczymy nie tylko cały proces produkcji, ale również będziemy mieli okazję zaopatrzyć się we wszystkie gatunki wódki.